Az Óbudai Gimnázium könyvtárának Gyűjtőköri Szabályzata

Az Óbudai Gimnázium könyvtárának Gyűjtőköri Szabályzata

Az Óbudai Gimnázium könyvtárának

Gyűjtőköri Szabályzata

Az iskolai könyvtár gyűjtőkörét meghatározza a Gimnázium helyi pedagógiai programja. A könyvtár célja ennek támogatása (tananyag elsajátítása, emelt érettségihez szükséges elmélyülés, stb) ÉS a tananyagtól független középfokú ismeretszerzés ÉS a rekreációs, művészeti élményt nyújtó olvasás élményéhez segítés. Ezeknek rendeli alá gyűjtőkörét. A gyűjtőkörbe nem illeszkedő dokumentum ajándékként sem vételezhető be, ugyanis fölöslegesen terheli az állományt.

Az állománygyarapítás módjai a következők lehetnek:

• vásárlás (a tudatos, szakmailag indokolt tervezés legfontosabb eszköze);
  • ajándék/adomány (csak célzott, tematikailag illeszkedő kerülhet be).

A gyűjtés mélysége

A kézikönyvtár állományában az iskolában oktatott tárgyak és a fő tudományterületek alapdokumentumait gyűjtjük:

• általános és szaklexikonok, enciklopédiák;
  • egy- és többnyelvű szótárak;
  • szakterületi összefoglalók, alapvető áttekintő szakkönyvek.

A kölcsönözhető szak- és szépirodalmi állomány gyűjtőköre:

• a kétszintű érettségi vizsga követelményeinek megfelelő szép- és szakirodalom (ajánlott és kötelező olvasmányok, erős középszintű ismeretterjesztés, szaktárgyi érettségi segédkönyvek);
  • az olvasás megszerettetéséhez és ennek az igénynek, szokásnak fenntartásához szükséges igényes ifjúsági, szórakoztató, kortárs irodalom;
  • a nevelési - oktatási munkát segítő pedagógiai, módszertani szakirodalom;
  • a tanítási órákon kívüli foglalkozásokhoz kapcsolódó források (pl. drámapedagógia);
  • az iskola történetével kapcsolatos dokumentumok;
  • a könyvtári, könyvtárpedagógiai munka szakirodalma.

A kötelező olvasmányokból szükséges példányszám a legnagyobb. A beszerzendőket a mindenkori igények (pl. érettségi tétel) és beszerzési keret határozza meg.

Az iskolatörténeti különgyűjtemény részeként megőrizzük:

• az iskolai háziversenyekre készült pályamunkákat;
  • a kerületi, a budapesti és az országos versenyekre készült munkákat;
  • az iskolai rendezvények forgatókönyveit, az azokról készült beszámolókat.

A tankönyvtárban gyűjtjük az aktuális tankönyveket (nagy példányszámban), a pedagógiai segédkönyvtárban a valamikor használtak néhány példányát.

A könyvtár gyűjtőköre dokumentumtípusok szerint:

• könyvek;
  • időszaki kiadványok (részben a könyvtárban, részben a szakmai munkaközösségek letéti állományában találhatóak);
  • pályamunkák, publikációk, helytörténeti anyagok (iskolai rendezvények dokumentumai, III. kerületi periodikák, stb).

Összeállította: Boda Emőke könyvtárostanár 2021. január 14.